четверг, 10 апреля 2025 г.

12 квітня Міжнародний день польоту людини в космос. День працівників ракетно-космічної галузі України


 Уперше цей день став святковим у всьому світі після резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй 7 квітня 2011 року. Однак ще раніше його відзначали в СРСР під назвою "День космонавтики". В Україні це також День працівників ракетно-космічної галузі.


Днем свята невипадково було обране 12 квітня, адже саме в цей день у 1961 році Юрій Гагарін здійснив політ на орбіту Землі на космічному кораблі "Восток-1". Він провів на орбіті 108 хвилин і це досягнення проклало шлях до подальшого освоєння космосу.

Десять найважливіших подій в історії освоєння космосу.

Історія освоєння космосу — це не лише перший супутник і Гагарін. У ній було й безліч інших подій, що можуть здатися пересічному громадянину не настільки ефектними, але водночас вони мали величезне значення
 для всього людства.
Перший супутник

Відлік космічної ери розпочався 4 жовтня 1957 року, коли радіоаматори по всьому світу змогли почути знамениті сигнали «Біп-Біп!». Їх джерелом був перший в історії супутник, створений великим українським конструктором Сергієм Корольовим.


Перший метеосупутник


Це дало можливість заздалегідь підготуватися до приходу стихійних лих, таким чином врятовуючи незліченну кількість життів. Цілком можливо, що з усіх досягнень космічної ери саме це є найбільш важливим для людства.

Один із перших знімків Землі з космосу, переданий 1960 року супутником TIROS-1. Джерело: NASA




Перша людина в космосі
З позиції сьогодення, коли польоти в космос стали доступні людям, які мають у своєму розпорядженні достатню суму грошей, досягнення Юрія Гагаріна може здатися не таким уже й значним. Адже його політ тривав лише 108 хвилин і, як уже давно й добре всім відомо, проходив у повністю автоматичному режимі. Сам космонавт ніяк не керував космічним кораблем. 
Перший супутник зв’язку

Усе змінилося в липні 1962 року після запуску Telstar 1 — першого в історії супутника зв’язку. Попри те, що він пропрацював лише кілька місяців, цього вистачило, щоб назавжди змінити наш світ. Telstar 1 з’єднав Європу й Америку, фактично створивши міжнародне телебачення та заклавши перший камінь у фундамент сучасного цифрового суспільства.
Супутник Telstar 1. Джерело: NASA

Перша навігаційна система

Створення першої в історії системи супутникової навігації під назвою Transit почалось у 1959 році. Запрацювала вона 1964-го. Зрозуміло, що ця система не призначалася для цивільного використання — її замовниками були американські військові. Втім, уже наприкінці 1960-х доступ до неї був відкритий і для приватних користувачів. Успіх Transit проклав шлях до створення набагато досконалішої та точнішої системи GPS. Спочатку єдиним споживачем її послуг був Пентагон. Але, як і у випадку з Transit, з часом вона стала доступною також для цивільних користувачів, продовжуючи з успіхом функціонувати і в наш час.
Супутник навігаційної системи Transit. Джерело: National Air and Space Museum, Smithsonian Institution
Перші люди на Місяці

20 липня 1969 року Ніл Армстронг вимовив безсмертне «Це маленький крок для однієї людини, але величезний стрибок для всього людства», після чого залишив свій слід на місячній поверхні. Навіть зараз політ Apollo 11 все ще розбурхує нашу уяву своєю величчю. Адже людина вперше вирвалася за межі своєї колиски та ступила на інше небесне тіло.
Едвін Олдрін на Місяці. У його шоломі можна побачити відображення Ніла Армстронга. Джерело: NASA


Перша орбітальна станція

Перші космічні польоти тривали дні, максимум — один-два тижні. Вочевидь, цього було недостатньо, щоб вивчити, як саме тривале перебування в невагомості позначається на людському організмі. Вирішенням проблеми стало створення орбітальних станцій, що дають можливість для довготермінового перебування в космосі
Орбітальна станція «Салют-1» в уяві художника. Джерело: RIA-Novosti
Перший космічний телескоп

Першим же оптичним космічним телескопом став запущений 1990 року Hubble. Він відкрив нову сторінку в історії астрономії. Згідно з одним влучним висловлюванням, цей інструмент дав змогу зазирнути в такі куточки Всесвіту, про існування яких до цього ніхто навіть і не підозрював. Не дивно, що назва телескопа давно стала загальною, і практично будь-яку нову космічну обсерваторію неодмінно порівнюють із Hubble.
Телескоп Hubble. Джерело: NASA
Перший багаторазовий космічний
 корабель

Маса повністю заправленої ракети Saturn V із кораблем Apollo становила близько 3 тисяч тонн. При цьому з подорожі до Місяця на Землю поверталася лише крихітна двохтонна капсула. Настільки жахлива неефективність стала однією з причин, що призвела до створення багаторазового космічного корабля Space Shuttle. Його перший політ відбувся 1981 року.
Перший запуск корабля багаторазового використання                                                                                                                 Columbia. Джерело: NASA
Перший багаторазовий ракетний ступінь

Попри скептичне ставлення з боку багатьох експертів, у 2015 році SpaceX змогла впоратися з цим завданням, успішно повернувши з космосу перший ступінь ракети Falcon 9. Вісім років потому вона є найбільш популярною ракетою-носієм на Землі. Поєднання доступної ціни та високої надійності Falcon 9 дало змогу SpaceX посісти провідні позиції на світовому пусковому ринку. Це спонукало інших космічних операторів почати створення власних ракет із багаторазовим першим ступенем.

SpaceX не збирається зупинятися на досягнутому. Її наступний крок — випробування першої в історії повністю багаторазової космічної системи Starship. У разі успіху воно теж увійде до переліку найважливіших подій в історії світової космонавтики.

Історична посадка першого ступеня Falcon 9 у 2015 році. Джерело: SpaceX

Зануримося у світ космосу та дізнаємось багато цікавого.Поїхали!

https://padlet.com/sspetrovna/padlet-ne58e6x1iplix4f9

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Дякую за Ваш коментар!Він з'явиться після схвалення модератором.